Pioneers in the industry, we offer award ceremony gold plated medal, marathon bronze medal, championship gold plated medal and award ceremony silver plated medal from India.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Plating | Gold Plating |
| Pattern | Carved |
| Weight | 10-50 gm |
Military awards and decorations are distinctions given as a mark of honor for military heroism, meritorious or outstanding service or achievement.A decoration is often a medal consisting of a ribbon and a medallion.
Civil decorations awarded to military personnel should not be considered military decorations, although some orders of chivalry have civil and military divisions. Decorations received by police and fire brigade personnel may sometimes be considered alongside military decorations, on which they may be modelled, although they are strictly not military awards.
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | School |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 2.5 - 4 inch |
| Thickness | 2-7 mm |
| Weight | 80-100 gm |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Plating | Gold Plating |
| Pattern | Carved |
| Weight | 10-50 gm |
| Thickness | 2-7mm |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Plating | Silver Plated |
| Pattern | Carved |
| Weight | 10-50 gm |
| Thickness | 2-7mm |
Mahesh Yadav (Owner)
Jmd Enterprises
WZ 129, Khyala, Industrial Area, Hanuman Mandir
New Delhi - 110018, Delhi, India