Manufacturer of a wide range of products which include sports silver medal, round silver medal, round 5 mm silver plated medal, athletic silver medal and 6 mm silver plated medal.
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Carton Box |
| Diameter Inch | 2.5 inch |
| Plating | antique plated |
| Pattern | Carved |
| Weight | 10-50 gm |
Medals that are intended to be hung from a ribbon also include a small suspension piece at the crest with which to loop a suspension ring through. It is through the ring that a ribbon is run or folded so the medal may hang pendent. Medals pinned to the breast use only a small cut of ribbon that is attached to a top bar where the brooch pin is affixed. Top bars may be hidden under the ribbon so they are not visible, be a plain device from which the ribbon attaches, or may even be decorative to complement the design on the medal. Some top bars are elaborate and contain a whole design unto themselves.
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Size | 2.75 inch |
| Shape | Round |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Carton |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Material | Zinc Alloy |
| Weight | 10-50 gm |
| Plating | Silver Plated |
| Pattern | Carved |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
| Diameter | 2.5 inch |
| Thickness | 5 mm |
| Weight | 10-50 gram |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Diameter Inch | 2.5 -4inch |
| Packing Type | Carton |
| Plating | Silver Plated |
| pattern | Carved |
| Thickness | 2-7mm |
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Material | Zinc Alloy |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Plating | Silver Plated |
| Pattern | Carved |
| Thickness | 6 mm |
Mahesh Yadav (Owner)
Jmd Enterprises
WZ 129, Khyala, Industrial Area, Hanuman Mandir
New Delhi - 110018, Delhi, India