Leading Manufacturer of embossed bronze medal, sports school bronze medal, 6 mm bronze medal, army round bronze medal, carved round bronze medal and round marathon bronze medal from New Delhi.
₹ 21 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 2" ,2.5", 3" |
| Shape | Round |
| Thickness | 2-7mm |
| Weight | 80-100 gm |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Size | 3 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| 3 inch | 70 gram |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Shape | Round |
| Weight | 10-50 gm |
| Thickness | 6 mm |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Thickness | 2-7 mm |
| Weight | 10-50 gm |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| pattern | Carved |
| Pack Type | Box |
| Thickness | 2-7 mm |
| Weight | 10-50 gm |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | School |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 2.5 -4inch |
| Thickness | 4 mm |
| Weight | 10-50 gm |
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Plating | Bronze Plating |
| Weight | 10-50 gram |
| Thickness | 2-7 mm |
₹ 24 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | School |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 2.5" inch |
| Weight | 40-50 gm |
| Thickness | 2-7mm |
Medals that are intended to be hung from a ribbon also include a small suspension piece at the crest with which to loop a suspension ring through. It is through the ring that a ribbon is run or folded so the medal may hang pendent. Medals pinned to the breast use only a small cut of ribbon that is attached to a top bar where the brooch pin is affixed. Top bars may be hidden under the ribbon so they are not visible, be a plain device from which the ribbon attaches, or may even be decorative to complement the design on the medal. Some top bars are elaborate and contain a whole design unto themselves.
Mahesh Yadav (Owner)
Jmd Enterprises
WZ 129, Khyala, Industrial Area, Hanuman Mandir
New Delhi - 110018, Delhi, India