Pioneers in the industry, we offer 30 gram gold plated medal, carved gold plated medal, 5 mm embossed gold plated medal, designer gold plated medal, plain gold plated medal and police gold plated medal from India.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 2.5 -4inch |
| Plating | Gold Plating |
| Pattern | Carved |
| Weight | 30 Gram |
Military awards and decorations are distinctions given as a mark of honor for military heroism, meritorious or outstanding service or achievement.A decoration is often a medal consisting of a ribbon and a medallion.
Civil decorations awarded to military personnel should not be considered military decorations, although some orders of chivalry have civil and military divisions. Decorations received by police and fire brigade personnel may sometimes be considered alongside military decorations, on which they may be modelled, although they are strictly not military awards.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3.5 inch |
| Plating | Gold Plating |
| Pattern | Carved |
| Thickness | 2-7mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Pack Type | Box |
| Plating | Gold Plating |
| Thickness | 5 mm |
| Diameter | 3-5 inch |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | School |
| Packaging Type | Box |
| Diameter Inch | 2.5 -4inch |
| Plating | Gold Plating |
| Weight | 60-80 gm |
| Thickness | 2-7mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | School |
| Packaging Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Surface Finish | Gold Plated |
| pattern | Plain |
| Weight | 20 gram |
₹ 56 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3-5 inch |
| Pack Type | Box |
| Plating | Gold Plating |
| Weight | 10-50 gm |
| Thickness | 2-7mm |
Mahesh Yadav (Owner)
Jmd Enterprises
WZ 129, Khyala, Industrial Area, Hanuman Mandir
New Delhi - 110018, Delhi, India