Leading Manufacturer of gold plated school medal, sports competition gold plated medal, school sports medal, round bronze sports medal, round sports gold plated medal and alloy marathon medal from New Delhi.
₹ 28 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | School |
| Packaging Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Pattern | Carved |
| Surface Finish | Gold Plated |
| Weight | 10-50 gm |
Minimum order quantity: 500 Piece
Medals that are intended to be hung from a ribbon also include a small suspension piece at the crest with which to loop a suspension ring through. It is through the ring that a ribbon is run or folded so the medal may hang pendent. Medals pinned to the breast use only a small cut of ribbon that is attached to a top bar where the brooch pin is affixed. Top bars may be hidden under the ribbon so they are not visible, be a plain device from which the ribbon attaches, or may even be decorative to complement the design on the medal. Some top bars are elaborate and contain a whole design unto themselves.
₹ 3.5 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 2 inch |
| Plating | Gold Plating |
| Pattern | Carved |
| Thickness | 1 mm to 1.5 mm |
| Weight | 20 gram |
Minimum order quantity: 100000 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
| company | JMD Enterprises |
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Award Ceremony |
₹ 98 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Finishing Type | Antique Gold |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 3-5 inch |
| Thickness | 2-7mm |
| Weight | 10-50 gm |
| Plating | Gold Plating |
| Pattern | Carved |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Brand | JMD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| 3.5 inch | 100 gram |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | School |
| Pack Type | Box |
| Diameter Inch | 10-50 gram |
| Thickness | 2-7 mm |
| Weight | 20 Gram |
₹ 38 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Brand | JMD |
| Is It Customized | Customized |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Company | JMD Enterprises |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Size | 2 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| 2 inches | 40 gram |
Minimum order quantity: 1000 Piece
2 inch 40 gram customise iron dye medal.A mild steel iron dye medal is a medal typically made from mild steel, which is then coated with a dye to achieve a specific color or finish. Mild steel is a type of low-carbon steel, known for its strength, affordability, and ease of fabrication. The dye is applied to enhance the medal's appearance and potentially protect it from corrosion.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Since our commencement in the year 2015, we, JMD Enterprises, are acknowledged in the industry as one of the prominent organizations, which is engaged in Manufacturing a wide range of Silver Medal, Gold Medal etc . Alluring look, perfect finish, lightweight, elegant design and durability are some of the features of our offered range of products. Owing to our distribution network, we have been able to dispatch the offered range on-time.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Brand | jmd |
| Shape | Round |
| Color | Golden |
| Size | Any |
| Usage/Application | Award Ceremony |
| Is It Customized | Customized |
| Design | Customised |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Shape | Round |
| Size | 3 inches |
| Country of Origin | Made in India |
| 3 inches | 100 gram |
Minimum order quantity: 100 Piece
coins for present and appreciation for gifting at various events
Mahesh Yadav (Owner)
Jmd Enterprises
WZ 129, Khyala, Industrial Area, Hanuman Mandir
New Delhi - 110018, Delhi, India